Chirurdzy ortopedzi - kiedy korzystać i jakie są wizyty?
Usługi, Zdrowie

Chirurdzy ortopedzi – kiedy korzystać i jakie są wizyty?

Chirurdzy ortopedzi – kiedy korzystać i jakie są wizyty? Chirurdzy ortopedzi to eksperci, których większość z nas kojarzy z urazami, takimi jak złamania kości, skręcenie stawów lub skręcenia lub wady postawy. Chociaż oczywiście wszystko, o czym wspomnieliśmy, rzeczywiście mieści się w zakresie jego działania, jego rola z pewnością wzrosła wraz z rozwojem współczesnej medycyny i obecnie obejmuje wiele innych działań. W tym artykule podpowiadamy, czego można oczekiwać od tego specjalisty, jak zarejestrować się na wizytę w ramach NFZ oraz czym zajmuje się ten specjalista. W międzyczasie staramy się poruszyć jak najwięcej tematów związanych z tym, czym się zajmował.

Kim jest chirurg ortopeda i kiedy warto umówić się do niego na wizytę?

Chirurdzy ortopedzi w Ortho Expert są specjalistami w leczeniu różnych schorzeń, zwyrodnień i urazów ściśle związanych z narządem ruchu. Jako taki jest człowiekiem o bardzo szerokiej wiedzy, obejmującej anatomię człowieka, fizjologię wysiłku fizycznego i biomechanikę.

Różne bóle kręgosłupa, stawów i mięśni, zwłaszcza ból, który rozwija się (lub nasila się) podczas ruchu lub towarzyszy mu stan zapalny, może wskazywać na objawy lub obrzęki, które uzasadniają wizytę u ortopedy (patrz poniżej). Ogólnie rzecz biorąc, jeśli odczuwamy dyskomfort lub zauważymy coś niepokojącego podczas poruszania się (lub poruszania jakąkolwiek kończyną), powinniśmy zwrócić się do lekarza ortopedy.

Lekarz specjalizujący się w ortopedii powinien być również jednym ze specjalistów, do których trzeba zabrać dziecko. Wszystko z powodu częstych drobnych lub poważnych wad wrodzonych. Lekarz ortopeda sprawdza, czy kości, mięśnie i stawy Twojego dziecka rozwijają się prawidłowo, a w razie wątpliwości wykonuje badania i zabiegi mające na celu skuteczne i szybkie skorygowanie różnych braków. Dlatego tak ważne jest, aby zobaczyć się z nim jak najszybciej i umawiać na regularne wizyty – wcześnie wykryte wady można łatwo wyeliminować. Kiedy dziecko rozwija się z tą chorobą przez długi czas, staje się ona trudniejsza – a następnie pogłębia się i często staje się nie do naprawienia.

Jak zarejestrować się jako chirurg ortopeda?

Jeśli zastanawiamy się nad wizytą u ortopedy w ramach NFZ, musimy być przygotowani nie tylko na długie kolejki (niestety takie są polskie realia), ale również na odpowiednie skierowanie. Możemy to uzyskać od naszego lekarza pierwszego kontaktu, który sam zdecyduje, czy w naszym przypadku konieczna jest wizyta u tego typu specjalisty (często objawy mogą być na tyle mylące, że odsyłają nas tam do niewłaściwego specjalisty). Jeśli nie uda nam się uzyskać skierowania lub zależy nam na natychmiastowej wizycie, możemy zdecydować się na wizytę prywatną – jednak musisz mieć świadomość, że będziesz musiał za nią zapłacić.

Jak wygląda wizyta u ortopedy? Jak leczyć choroby czysto ortopedyczne?

Chirurdzy ortopedzi - kiedy korzystać i jakie są wizyty?
Chirurdzy ortopedzi – kiedy korzystać i jakie są wizyty?

Korzystanie z Orto Expert i pierwszej wizyty u specjalisty, takiego jak chirurg ortopeda, często wymaga bardzo rutynowej kontroli. Bez względu na to, z czym do niego przychodziliśmy, w pierwszej kolejności sprawdzał ruchomość i stabilność naszych stawów, jednocześnie sprawdzając ich położenie. Zawsze przeprowadzaj dokładny wywiad na temat naszego stylu życia (dominująca pozycja stojąca lub siedząca lub duża różnica w ruchu) i czy do tej pory nie mieliśmy żadnych urazów. Rutynowe jest również sprawdzanie stanu kręgosłupa i całego szkieletu pod kątem zwyrodnień i wad postawy. Wszystko to może prowadzić do innych rodzajów chorób lub bólu w innych częściach ciała.

Jeśli chodzi o leczenie zdiagnozowanej choroby, zależy to od jej rodzaju. W przypadku urazów mechanicznych kończynę najczęściej unieruchamia się – czasem z dłuższą lub krótszą rehabilitacją i fizykoterapią w postaci masażu lub ćwiczeń. W cięższych przypadkach może być wymagana operacja. Zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to najczęściej stosowane metody diagnostyczne chorób.

Podsumowanie

Choć kiedyś rola chirurga ortopedy ograniczała się do diagnozowania i profilaktyki wad postawy u dzieci, dziś zawód ten obejmuje wiele chorób, urazów i zwyrodnień związanych z narządem ruchu. Ten specjalista cieszy się coraz większym uznaniem i niestety popularnością. Używając słowa „niestety” mamy na myśli czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ. Na szczęście jednak specjaliści z tej branży prowadzą również prywatną praktykę, proponując nam droższy, ale wykonalny sposób na uporanie się z naszymi problemami ortopedycznymi. Warto wiedzieć na wypadek, gdybyś kiedykolwiek potrzebował go użyć.

 

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin