Od czego powstaje płaskostopie poprzeczne?
Uroda, Zdrowie

Od czego powstaje płaskostopie poprzeczne?

Od czego powstaje płaskostopie poprzeczne? Wśród często występujących deformacji stóp wyróżnić można przede wszystkim płaskostopie. Dotyka ono dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ale także młodzież oraz dorosłych. Mimo iż znacznie częściej mówi się o powszechniejszym płaskostopiu podłużnym, warto wiedzieć, że istnieje także drugi rodzaj tej nieprawidłowości w budowie stopy – płaskostopie poprzeczne. 

Płaskostopie poprzeczne – charakterystyka

Płaskostopie poprzeczne jest deformacją, która polega na zmianie położenia kości śródstopia. Obniżona kość powoduje spłaszczenie się łuku poprzecznego przedniego stopy, przez co staje się ona nienaturalnie szeroka, a ponadto traci swoją naturalną elastyczność. Zdrowa, pozbawiona deformacji stopa opiera się na trzech punktach: pięcie oraz I i V głowie kości śródstopia. W przypadku płaskostopia poprzecznego następuje natomiast zmiana punktów podparcia na II oraz II kość śródstopia i piętę. 

Płaskostopie poprzeczne jest deformacją mającą duży wpływ zarówno na wygląd i ułożenie stopy, jak i komfort chodzenia. Ponadto może ono przyczynić się także do innych deformacji czy nieprawidłowości w postawie ciała. 

Przyczyny powstawania płaskostopia poprzecznego

Z jakiego powodu na stopach pojawia się deformacja w postaci płaskostopia poprzecznego? Przyczyn może być co najmniej kilka, jednak do najczęstszych zalicza się znaczne osłabienie mięśni – mające wpływ na postawę ciała oraz jego deformacje – wiotkość więzadeł i torebek stawowych, a także przebyte w przeszłości urazy. Ponadto na prawdopodobieństwo wystąpienia płaskostopia poprzecznego duży wpływ ma także nadwaga lub otyłość, a także płaskostopie podłużne oraz niektóre choroby układowe, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów. Pojawieniu się płaskostopia poprzecznego sprzyjać może także długotrwała praca stojąca oraz regularne noszenie nieodpowiedniego, niedopasowanego obuwia. 

Ponadto płaskostopie poprzeczne często pojawia się u osób posiadających już innego rodzaju deformacje w obrębie stóp, takie jak palce młotkowate, szponiaste czy koślawe oraz stopa wydrążona.

Polecamy uwadze:

Objawy i konsekwencje płaskostopia poprzecznego

Poprzeczny typ płaskostopia objawia się charakterystycznym rozlaniem stopy w jej części środkowej. W konsekwencji tego, na wysokości II oraz III kości śródstopia bardzo często pojawiają się nieestetyczne i uciążliwe odciski lub modzele. Ponadto, wskutek nienaturalnego przeciążenia części stopy pojawiają się także dolegliwości bólowe, a nawet stany zapalne. Płaskostopie poprzeczne może powodować również charakterystyczny, pękający ból, odczuwalny w przedniej części stopy, który skutecznie uprzykrza codzienne życie i wykonywanie najprostszych czynności. Mimo iż jest ono deformacją zlokalizowaną w obrębie stóp, płaskostopie poprzeczne może skutkować także bólami i obrzękami w obrębie łydek, a nawet kręgosłupa. 

Jak leczyć płaskostopie poprzeczne?

Niezależnie od tego, czy płaskostopie wiąże się z jakimikolwiek innymi dolegliwościami czy uciążliwościami, zdecydowanie warto spróbować wyleczyć je z pomocą specjalisty. Ten rodzaj deformacji stopy jest nieprawidłowością, której pacjent nie jest w stanie zlikwidować samodzielnie w warunkach domowych; konieczna jest więc wizyta u lekarza ortopedy, fizjoterapeuty lub podologa. 

Od czego powstaje płaskostopie poprzeczne?
Od czego powstaje płaskostopie poprzeczne?

Terapia płaskostopia opiera się przede wszystkim na ćwiczeniach wzmacniających zarówno same stopy, jak i całe kończyny dolne. Dzięki nim pacjent jest w stanie skutecznie wzmocnić mięśnie i więzadła, a co za tym idzie także poprawić swoją postawę. Bardzo ważnym elementem leczenia jest również wykonanie – oraz oczywiście późniejsze noszenie – specjalnej wkładki ortopedycznej, dokładnie dopasowanej do stopy pacjenta. Pozwala ona skutecznie skorygować deformację poprzez uniesienie łuku poprzecznego stopy. Zarówno ćwiczenia z fizjoterapeutą, jak i korygowanie łuku stopy za pomocą dopasowanej wkładki pozwalają nie tylko znacznie poprawić ułożenie i kształt stopy, ale także zmniejszyć dyskomfort i dolegliwości bólowe. 

Osoby z płaskostopiem poprzecznym powinny także skorzystać z pomocy podologa, który skutecznie usunie z powierzchni ich stóp powstałe na skutek nienaturalnego nacisku modzele oraz bolesne odciski. Specjalista starannie, efektywnie i w bezpieczny sposób pozbędzie się wszelkiego rodzaju zmian oraz zrogowaceń, przywracając stopie właściwą estetykę, natomiast pacjentowi komfort i pewność siebie. 

W przypadku płaskostopia – zarówno poprzecznego, jak i podłużnego – zdecydowanie warto łączyć ze sobą wszystkie trzy opisane powyżej drogi leczenia i pielęgnacji. Dzięki temu możliwe będzie kompleksowe wyleczenie zarówno przyczyny deformacji, jak i jej objawów natury zdrowotnej, a także estetycznej. Nie warto natomiast bagatelizować płaskostopia oraz towarzyszących mu objawów, ponieważ z czasem – nieleczone – mogą one jedynie się nasilać, zwiększając tym samym dyskomfort życia codziennego.