Organizacja wesela
Imprezy, Usługi

Organizacja wesela

Organizacja wesela to złożony temat – jak sprawnie i bezstresowo zorganizować wesele? Jedni nie mogą się doczekać, żeby zaplanować zakup, inni nerwowo ocierają pot z czoła na myśl o ślubie. Jeśli jesteś świeżo upieczonym narzeczonym lub narzeczoną, musisz zmierzyć się z decyzją, czy organizować wesele, a jeśli tak, to w jakiej formie. Mimo, że rynek ślubny w Polsce jest ogromny, jest kilka kwestii, o których należy pamiętać, aby przygotowania do ślubu nie stały się zbyt stresujące.

Planuj z wyprzedzeniem

Na początek warto zdecydować, ile chcesz przeznaczyć na wesele, określić jego rodzaj (kameralna kolacja lub huczna zabawa przy muzyce do rana) oraz oszacować liczbę gości. To wszystko pozwoli Ci sprawnie podejmować kolejne decyzje. Wszelkie sprawy „weselne” należy załatwiać z dużym wyprzedzeniem. W szczególności dotyczy to rezerwacji miejsca na przyjęcie, jak również oprawy muzycznej przyjęcia oraz przyjęć z udziałem fotografów i kamerzystów. W przypadku najpopularniejszych miejsc i zespołów czas oczekiwania na wolne terminy może sięgać nawet dwóch lat. Posiadanie listy rzeczy do zrobienia, a następnie ciągłe odhaczanie na niej punktów kontrolnych może zdecydowanie pomóc.

Zrób dobry research

Organizacja wesela to coś, o czym z radością porozmawia wielu znajomych, którzy już założyli rodzinę. Zanim podejmiesz ważniejsze decyzje, warto zapytać ich, co robi na nich największe wrażenie w ich przyjęciu, a co ich zdaniem nie działa. Dzięki wymianie doświadczeń można uniknąć najczęstszych weselnych wpadek i zyskać listę pomocnych kontaktów, które mogą skorzystać z ich usług w dniu przyjęcia. Ponadto w sieci istnieje obecnie wiele portali, których tematyką są przygotowania do ślubu i organizacja ślubu. Warto się im przyjrzeć, aby zapoznać się z aktualnymi trendami i zrozumieć możliwości, jakie oferuje rynek.

Sprawdzone miejsce i dobra muzyka to połowa sukcesu

Nie każdy lokal gastronomiczny jest w stanie sprostać niełatwemu wyzwaniu, jakim jest organizacja wesela. Z tego powodu warto powierzyć przygotowanie swojego przyjęcia weselnego podmiotowi, który ma doświadczenie w organizacji tego typu imprez i przygotowuje specjalne oferty na potrzeby nowożeńców. Ważny jest również staranny dobór ustawień muzycznych. Niezależnie od tego, czy chcemy, aby naszą imprezę uświetnił zespół, czy DJ, warto sprawdzić jakość sprzętu, z którego będzie korzystał wykonawca, a zwłaszcza nagłośnienie, z którego korzysta. Warto dotrzeć do par, z którymi nasz wybrany producent już wcześniej współpracował, lub przynajmniej zapoznać się z materiałem filmowym, który oferuje na swojej stronie.

Poszukaj wsparcia

Organizacja wesela
Organizacja wesela

Nie ma wątpliwości, że organizacja ślubu i wesela wymaga czasu, determinacji i precyzji. Być może jesteście bardzo zapracowaną parą i rozumiecie, że tego zadania nie da się skoordynować z innymi obowiązkami? A może motywy ślubne po prostu Cię irytują i nudzą? W takich przypadkach warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, o ile pozwala na to sytuacja finansowa narzeczonej. Rynek usług konsultantów ślubnych i agencji eventowych specjalizujących się w organizacji wesel rozwija się dynamicznie, a teraz możesz wybierać spośród szerokiej gamy podmiotów gotowych pomóc Ci zaplanować dzień ślubu i wesele.

Idź na kompromisy, nie bądź perfekcjonistą

Przygotowując się do ślubu czy wesela trzeba pogodzić wiele sprzecznych interesów – nie tylko narzeczonych, ale także ich rodzin. Choć przyjęcie weselne jest wizytówką przyszłej pary młodej, a więc powinno odzwierciedlać ich upodobania, nie możemy zapominać, że jest to przyjęcie dla gości. Ci, którzy spędzają czas z tą młodą parą w tak ważnym dla nich dniu, powinni czuć się szanowani i mile widziani. Wykazujemy się dojrzałością w uwzględnianiu potrzeb młodszych i starszych członków naszej rodziny. W końcu przyjęcie weselne to spotkanie rodzinne, które powinno łączyć, a nie dzielić – i pokolenia.

Zmieścić się w budżecie

Na rynku ślubnym znajdziemy wszystko, co chcemy kupić. Jedynym ograniczeniem jest cena. W tym przypadku warto pamiętać, że wspólne życie nie kończy się wraz ze ślubem, ale trwa po nim, dostarczając nam – miejmy nadzieję – wielu pięknych chwil. Najlepiej nie zaczynać swojej podróży z zadłużonym kontem. Jeszcze przed weselem bogato udekorowane sale weselne czy niecodzienne atrakcje dla gości to naszym zdaniem najrozsądniejszy wydatek, ale pamiętajmy, że opinie zmieniają się z czasem. To, czego tak bardzo wymagamy w danym momencie, po latach może stać się drobnym szczegółem. Dlatego warto wyznaczyć sobie limity finansowe i ich chronić.

Po pierwsze, w gorączce planowania ślubu nie można ignorować faktu, że relacje są ważniejsze niż przedmioty. Sam ślub to niezwykle ważne wydarzenie – w końcu zapamiętasz je na całe życie – ale jeszcze ważniejsze jest to, co jest przed tobą.