Czym jest alkoholizm ukryty?
Zdrowie

Czym jest alkoholizm ukryty?

Gdy słyszymy słowo „alkoholik”, zazwyczaj przed oczami staje nam pijana, zaniedbana osoba. Tymczasem okazuje się, że istnieją różne rodzaje alkoholizmu. Jednym z nich jest alkoholizm ukryty, którego zwykle potrafimy rozpoznać na pierwszy rzut oka. Niemniej jednak osoby cierpiące na alkoholizm ukryty również zostają pacjentami zakładów na alkoholików. Czym charakteryzuje się alkoholizm ukryty? Jak go rozpoznać? Odpowiadamy.

Pijący niepozornie

Alkoholizm zwykle kojarzy nam się z zaniedbanymi, pijanymi osobami. Nie mają pracy, a każdą otrzymaną w jakiś sposób złotówkę wydają na alkohol. Często takie osoby sięgają dna. Leżą pijane na ulicy, skąd zostają zabrane na izbę wytrzeźwień. Następnie trafiają na odwyk dla alkoholików. Czasami udaje im się wyjść z nałogu, innym razem wpadają w pętlę uzależnienia, co jakiś czas pojawiając się na terapii alkoholowej. Niemniej jednak alkoholizm niejedno ma imię. Świadczy o tym dobitnie fakt, iż alkoholikiem wcale nie musi być osoba zaniedbana czy wiecznie pijana. Wręcz przeciwnie. Osoby cierpiące na ukryty alkoholizm są zwykle bardzo dobrze postrzegane przez społeczeństwo. Mają dobrą pracę, rodzinę, osiągają w życiu sukcesy. Teoretycznie nie mają więc żadnych problemów, poza jednym. Mianowicie są one uzależnione od alkoholu tak samo, jak typowi alkoholicy. Widząc na ulicy osobę, która cierpi na alkoholizm ukryty, w życiu nie powiedzielibyśmy, że jest uzależniona. Tymczasem i takie osoby trafiają finalnie do prywatnego ośrodka dla alkoholików. Dla innych uzależnionych obecność na terapii szanowanego biznesmena czy lekarza również może być sporym szokiem.

Skąd się bierze alkoholizm ukryty?

Alkoholizm ukryty często oceniamy jako lżejszą formę uzależnienia. Co prawda chory nie potrafi kontrolować ilości wypijanego alkoholu, niemniej jednak pracuje, wychowuje dzieci, zawsze dobrze wygląda. Tymczasem źródła alkoholizmu „zwykłego” oraz ukrytego są zazwyczaj takie same. Powodem zaglądania do kieliszka jest nieumiejętność radzenia sobie z problemami życia codziennego. Wszyscy wiemy, że osoby na wysokich stanowiskach zarabiają dobrze. Niemniej jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak stresującą mają pracę. Czasami dobija ich również sytuacja rodzinna. Alkoholizm ukryty ma jednak pewną zaletę, o ile w ogóle o jakichś zaletach możemy tutaj mówić. Mianowicie osoba uzależniona w pewnym stopniu, do pewnego czasu kontroluje swój nałóg. Nie upija się w towarzystwie, zawsze jest na czas w pracy, zawozi dzieci do szkoły. Dlaczego jedni potrafią się kontrolować, a inni nie? Otóż wszystko zależy od naszej osobowości i stopnia uzależnienia.

Zobacz koniecznie:

 

Ukryty czy jawny?

Czym jest alkoholizm ukryty?Większość z nas postrzega alkoholizm ukryty jako korzystniejszy dla uzależnionego. Niemniej jednak niesie on za sobą takie same szkody, jak alkoholizm jawny. Przede wszystkim destrukcyjnie działa na rodzinę osoby uzależnionej. Domownicy zwykle obserwują powolne staczanie się uzależnionego. Co więcej, alkoholizm ukryty może bardzo niekorzystnie odbić się na zdrowiu fizycznym. To, że nie pijemy przy innych, wcale nie oznacza, że pijemy mniej. Wręcz przeciwnie – w samotności próbujemy nadrobić to, czego nie mogliśmy wypić przy ludziach. Pamiętajmy, że alkoholizm ukryty bardzo szybko może zmienić się w alkoholizm jawny. Często choroba wychodzi na jaw zupełnie przypadkowo. Co więcej, jest ona szokująca dla otoczenia uzależnionego. Wiele razy słyszeliśmy o rodzicu, który pijany wiózł swoje dzieci do szkoły. Często możemy również posłuchać o lekarzu, który nie pomógł pacjentowi na dyżurze, ponieważ był pijany. Alkoholicy w pewnym sensie czują przewagę nad chorobą, dopóki ta nie da o sobie dobitnie znać. Wtedy jednak okazuje się, że nasza choroba jest już na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju.

Dowiedz się więcej o wszywce alkoholowej w Poznaniu https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/

Jak leczyć alkoholizm ukryty?

Leczenie alkoholizmu ukrytego w ośrodku w niczym nie odbiega od leczenia alkoholizmu jawnego. Chory musi udać się do ośrodka leczenia alkoholizmu na terapię. Czasami konieczny jest również pobyt w zamkniętym ośrodku dla alkoholików. Samo leczenie polega na odtruciu organizmu. Następnie specjalista prowadzi terapię, która może trwać nawet kilka miesięcy. Ważne, aby rozpocząć leczenie odpowiednio wcześnie. Niestety, z tym właśnie alkoholicy najczęściej mają problem. Wydaje im się, że potrafią kontrolować swoje życie, a także swój nałóg. Tymczasem zarówno chory, jak i jego otoczenie, powinni zwrócić uwagę na niepokojące objawy. Należą do nich przede wszystkim często zaglądanie do kieliszka i picie w samotności. Alkoholicy często wybierają markowe trunki, lecz nie oznacza to, że wypijają ich małe ilości. Ukryty alkoholizm przejawia się tym, że chory nie potrafi sobie poradzić w inny sposób ze swoimi problemami. Co więcej, osoba chora zazwyczaj izoluje się od społeczeństwa. Owszem, chodzi do pracy, lecz unika wspólnych wyjść ze znajomymi. Nie chce również rozmawiać na prywatne tematy. Alkoholik często dba o swoją rodzinę, lecz jego bliscy mogą też czuć się zaniedbani. Alkohol gra bowiem w jego życiu pierwszoplanową rolę, choć pozornie wcale tego nie widać.