Jak opiekować się starszymi rodzicami
Zdrowie

Jak opiekować się starszymi rodzicami

Starzenie się jest faktem i dotyczy wszystkich rodzin. Jako dorosłe dzieci, wyobrażając sobie naszych rodziców jako seniorów, możemy czasem nie w pełni rozumieć, w jakim stopniu wpłynie to na nasze i ich życie. Jeżeli są już w podeszłym wieku, ale nadal są zdrowi i niezależni, możemy nie odczuwać większych zmian w swoim dotychczasowym życiu. Nadchodzi jednak czas, w którym skutki starzenia się stają się jednak bardziej widoczne i potrzebna może być długoterminowa opieka. 

Pogorszenie się zdrowia fizycznego i psychicznego

Ogólny spadek kondycji fizycznej i psychicznej może powodować widoczne, a czasami nawet drastyczne zmiany w wyglądzie naszego rodzica, poziomie jego życia i samopoczuciu emocjonalnym. Im bardziej jesteśmy świadomi tych zmian, tym lepiej możemy się przygotować i zaangażować w opiekę. Dlatego zastanówmy się nad kilkoma istotnymi rzeczami, aby dobrze opiekować się rodzicami.

Kwestie do rozważenia

Dobro rodziców powinno być dla nas bardzo ważne. Właściwa opieka obejmuje aspekt zdrowia emocjonalnego, fizycznego i psychicznego. Niezbędne dla zachowania godności i dobrego samopoczucia fizycznego i emocjonalnego seniorów jest właściwe zaspokajanie ich potrzeb żywieniowych.
Do takich podstawowych czynności możemy zaliczyć:

  • samodzielne karmienie, 
  • funkcjonalna mobilność,
  • ubieranie się,
  • kąpanie się lub branie prysznica,
  • higiena osobista (szczotkowanie i stylizacja włosów, golenie i inne czynności pielęgnacyjne),
  • higiena WC (pomoc w dojściu do toalety i czynnościach toaletowych, jeżeli rodzic jest obłożnie chory, powinniśmy pomyśleć o dobrej jakości pieluchomajtkach).

Jeżeli rodzic lub oboje rodziców mają problemy z poruszaniem się i ze zdrowiem, możemy znaleźć dla nich odpowiednią pomoc. Niezależnie od tego, czy samodzielnie opiekujemy się rodzicami, czy korzystamy z wykwalifikowanej pomocy opiekuna, czy inwestujemy w odpowiedni sprzęt i akcesoria, pamiętajmy, że jest wiele opcji do wyboru. 

Instrumentalne czynności życia codziennego

Powinniśmy dokładnie przyjrzeć się, gdzie nasi rodzice potrzebują pomocy. Jest to pierwszy krok, aby znaleźć właściwe rozwiązanie.
Do ważnych, a niekoniecznie fundamentalnych czynności codziennych możemy zaliczyć:

  • gotowanie i przygotowywanie posiłków,
  • czyszczenie i utrzymanie domu,
  • zakupy,
  • obowiązki domowe,
  • zarządzanie pieniędzmi i płacenie rachunków,
  • mówienie lub komunikowanie się przez telefon, lub inne urządzenia,
  • przyjmowanie zalecanych leków.

Powinniśmy dbać o ogólne samopoczucie naszych rodziców. Niech nasza opieka będzie efektywna i konsekwentna. Jeśli nasi rodzice jakieś trudności lub przeszkody w wykonywaniu tego typu czynności, powinniśmy im pomóc. Niezależnie od tego, kto nam jeszcze będzie pomagał, zorganizowanie właściwej opieki jest jak najbardziej możliwe. Wiele nowoczesnych urządzeń technologicznych, a nawet niektóre media społecznościowe, skoncentrowane są na pomoc seniorom.

Warunki mieszkaniowe

Jak opiekować się starszymi rodzicamiWarto sprawdzić, w jaki sposób mieszkają nasi rodzice. Ma to bowiem istotny wpływ na ich samopoczucie. Zastanówmy się, czy żyją samotnie? A może mieszkają blisko nas albo obok naszego rodzeństwa lub innych krewnych? Sprawdźmy, czy wolą mieszkać sami, a może gdyby zaszła taka potrzeba zamieszkaliby z nami lub w profesjonalnym domu opieki? Są to niezwykle ważne rzeczy, które koniecznie trzeba rozważyć i omówić z rodzicami. Wielu rodziców decyduje się na niezależne życie we własnym domu. Czasami wystarczy tylko odpowiednio dostosować do nich dom, aby czuli się komfortowo. Być może potrzebna będzie pomoc opiekuna.

Seniorzy, którzy wymagają stałego nadzoru medycznego i opieki (ale nie potrzebują szpitala), mogą wybrać profesjonalny dom opieki. Taki ośrodek oferuje wykwalifikowaną pomoc pielęgniarek, opiekunów osób starszych i lekarzy. Personel medyczny sprawuje całodobową opiekę. Seniorzy, którzy potrzebują pomocy w codziennych czynnościach i wsparcia w zakresie opieki zdrowotnej (ale nie wykwalifikowanej) mogą zamieszkać z nami lub innymi członkami rodziny. Dzięki temu otoczeni są opieką i mają towarzystwo.

Ostatecznie wszyscy podejmujemy się roli opiekuna starszych rodziców, niezależnie od tego, czy nadal z nimi mieszkamy, czy też nie. Rodzice nieraz się o nas martwili i poświęcili swój czas i energię dla naszego dobrego samopoczucia. Teraz, gdy dorośliśmy, powinniśmy zrobić to samo dla nich. Nasi rodzice powinni czuć się bezpieczni, szczęśliwi i być otoczeni dobrą opieką. Wtedy będziemy o nich spokojni. Musimy oczywiście pamiętać, że jeżeli nie jesteśmy w stanie sami zaopiekować się rodzicami, zawsze możemy skorzystać z pomocy opiekuna. Możemy też poprosić o pomoc innych członków rodziny. Istnieje wiele dostępnych opcji, które powinniśmy wziąć pod uwagę.

Pamiętajmy, że rodzice nadal powinni być traktowani z szacunkiem. Mają takie same prawa, jak każdy z nas. Oprócz dobrej opieki zdrowotnej powinni mieć prawo do samodzielnego podejmowania decyzji. Musimy o tym koniecznie pamiętać. Gdy będziemy się opiekować rodzicami, skoncentrujmy się na nich, a nie na sobie. Nie śmiejmy się i nie lekceważmy ich problemów.