Wybór kostki brukowej wydaje się być prosty, ale tylko do momentu, kiedy faktycznie zaczyna się myśleć nad jej zakupem. Aktualnie na rynku istnieje wiele rodzajów tego materiału budowlanego, a ich znajomość sprawia, że wybór kostki do konkretnego zastosowania staje się o wiele prostszy. Przyjrzyjmy się podstawowym typom kostki brukowej i temu, co je od siebie odróżnia.
Podział kostki brukowej ze względu na różne kategorie
Na wstępie warto wiedzieć, że kostka brukowa może być wykonywana z dwóch materiałów: betonu lub kamienia. Wśród obu tych opcji produkuje się kostki w różnych wariacjach kształtowych, które zależne są od przeznaczenia materiału do użytku publicznego (parkingi, ulice, podjazdy) lub prywatnego (dekoracyjne uatrakcyjnienie ogrodów, ścieżek, opraw elewacyjnych, kwietników itp.). Dodatkowo producenci wytwarzają kostkę o małej grubości, średniej i dużej przy czy mała jest odpowiednia wyłącznie do zastosowań dekoracyjnych i nie sprawdza się w wykorzystaniu do powierzchni, po których będą np. jeździły pojazdy o dużych obciążeniach.
Ostatnim punktem pozwalającym wstępnie wybrać materiał, jakim jest kostka brukowa https://www.dom-pl.com/kostka-brukowa-swinoujscie/, jest jej standardowe tzn. przemysłowe wykorzystanie lub opcja “uszlachetniona” będąca głównie rozwiązaniem dekoracyjnym. Kostka brukowa standard jest jednolita i maksymalnie uproszczona, idealna do zastosowania na deptakach i ulicach. Jej szlachetna forma to już większa różnorodność obróbki, ciekawe sposoby barwienia oraz oryginalna struktura nadaje jej niepowtarzalny kształt. Forma szlachetna stosowana jest dekoracyjnie i nie ma tak dużego znaczenia jej wytrzymałość techniczna, a właśnie piękny wygląd.
Kształty kostki brukowej – które wybierane są najchętniej?
Firmy i instytucje publiczne decydują się najczęściej na najbardziej podstawową, ujednoliconą formę, jaką może mieć kostka brukowa. Kształt klasycznej cegiełki, brak barwienia lub pigment pomarańczowy wykorzystywany np. do ścieżek rowerowych i wykonanie z klasycznego betonu. Ten kształt i typ kostki jest najtańszy, bo po pierwsze wytwarza się ją maszynowo, a po drugie brak upiększeń formy minimalizuje koszt tego materiału budowlanego. Jedynym wyjątkiem są w zasadzie deptaki przy blokowiskach czy osiedlach domków jednorodzinnych, przy której standardowy kształt cegły zastępowany jest często formą lekko falowaną, wyglądającą nieco bardziej atrakcyjnie. Osoby prywatne – projektując np. podjazd do garażu, ścieżki ogrodowe czy ciągi zabezpieczające kwietniki przed chwastami, sięgają już po bardziej oryginalne kształty kostki brukowej. Możemy tutaj wyróżnić dekoracyjny kształt trapezu, który zarazem wymaga dużej wprawy przy jego układaniu (nie jest to proste) oraz kształt młoteczka czy kości. Kostka brukowa stworzona w stylu trapezu, kości czy młotka daje szeroką gamę możliwości aranżacyjnych i sprawia, że otaczana nią przestrzeń wygląda naprawdę niezwykle.
Bardzo ciekawym pomysłem są również różne struktury kostek wykonywanych z kamienia lub betonu. Zastosowanie specjalnej techniki ich tworzenia pozwala na górnej powierzchni kostki brukowej stworzyć atrakcyjne wizualnie kształty, które przyciągają wzrok nawet bez zastosowania kolorowych pigmentów. W tym dziale można wybrać między kostką strukturalną, przypominającą kamień czy kostką łupaną mająca charakterystycznie poszarpane brzegi nadające jej arcyciekawy, nieregularny kształt. Producenci kuszą się też o tworzenie kostek celowo postarzanych, imitujących np. starodawny bruk kojarzący się z przedwojennymi uliczkami wielkich miast. Taka forma wykonania prezentuje się niesamowicie. Osobno jest jeszcze kostka brukowa szczotkowana z efektem widocznych na jej powierzchni porów i zagłębień oraz kostka płukana z dekoracyjną strukturą ścianek uzyskiwaną w efekcie płukania wierzchniej warstwy betonu.
Ilość dostępnych kształtów kostek brukowych https://www.dom-pl.com/kostka-brukowa-goleniow/ jest jak widać bardzo duża, dlatego przed zakupem dobrze jest odwiedzić sklep lub zakład produkcyjny tak, by móc obejrzeć na miejscu jak każdy z takich typów wygląda.
Beton czy kamień?
Ostatnią istotną kwestią, jaką warto przemyśleć przy wyborze kostki brukowej jest główny materiał jej wykonania. Tradycyjne kostki betonowe są najtańsze, wyróżniają się dużą skalą wytrzymałości i dzięki specyficznemu zagęszczeniu betonu są również odporne na działanie wody, mrozu i uszkodzeń mechanicznych, jakie mogą się pojawić w czasie ich użytkowania. Kostka brukowa z betonu dostępna jest w dwóch rodzajach, jak kostka jednowarstwowa i dwuwarstwowa. Pierwsza robiona jest wyłącznie z betonu, druga z betonu z domieszką kruszywa, czy żwiru, co podnosi jej wytrzymałość. Kostka z kamienia to najczęściej wyrób granitowy – niezwykle wytrzymały, odporny na duże obciążenia i bardzo atrakcyjny wizualnie, ale i zdecydowanie droższy niż standardowy beton. Kostkę z kamienia wybiera się najczęściej wtedy, gdy tworzona przestrzeń czy ogrodowy ciąg komunikacyjny ma mieć wysokie walory estetyczne i dekoracyjne, a jej głównym priorytetem jest efektowny wygląd bez względu na warunki atmosferyczne.