Transport, Usługi

Twoje OC – twoja ochrona

Jak bardzo potrzebne jest ubezpieczenie OC, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W świecie gdzie coraz częściej ludzie o coś się oskarżają przed sądem, takie ubezpieczenie jest wręcz niezbędne. Ubezpieczenie OC może chronić kierowców na drodze, lekarzy w szpitalu czy każdą osobę prywatną od odpowiedzialności cywilnej, w zależności od sytuacji, w której może wyrządzić komuś szkodę na mieniu lub ciele. 

OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych to najbardziej popularne spośród wszystkich ubezpieczeń, a także najczęściej sprzedawane. Jest ubezpieczeniem obowiązkowym, to znaczy, że każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi je zawrzeć, bez względu na to czy korzysta z pojazdu czy też stoi on wyłącznie w garażu czy na podwórku. Ubezpieczenie OC chroni innych użytkowników ruchu drogowego przed nami, to znaczy kiedy my spowodujemy kolizję czy wypadek a pokrzywdzona jest inna osoba czy jej pojazd, nasze ubezpieczenie pokryje koszty naprawy jej samochodu oraz pokryje leczenie. Musimy sobie uświadomić, jak bardzo konieczne jest to ubezpieczenie. Pomyślmy, ile kosztowałoby nas pokrycie kosztów rozbicia nowego mercedesa czy zabiegów chirurgicznych i rehabilitacji poszkodowanego. W porównaniu z wydaniem kilkuset złotych na ubezpieczenie OC, takie koszty mogłyby sięgnąć kilkuset tysięcy a nawet kilku milionów złotych. Poruszanie się po drogach bez ważnego ubezpieczenia OC, naraża nas oprócz kary finansowej za jego brak, na prawdziwą ruinę finansową. Kara za brak takiego ubezpieczenia to kilka tysięcy złotych i możemy ją otrzymać nie wyjeżdżając nawet z garażu – każdy dzień bez nieopłaconego ubezpieczenia OC wykazany w centralnym funduszu gwarancyjnym grozi nam taką karą, bez względu na to czy pojazd porusza się po drogach czy też nie. Sam fakt zarejestrowania pojazdu stwarza konieczność zapłaty OC.

Dzięki temu, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, także my jesteśmy chronieni na drogach w przypadku, kiedy inny użytkownik uszkodzi nasz samochód. Gdyby nie posiadał ważnego ubezpieczenia, musielibyśmy na drodze sądowej dochodzić swoich praw a sprawa mogłaby się ciągnąć nawet latami. Jeżeli wszyscy posiadają ubezpieczenie OC, wystarczy w przypadku kolizji czy wypadku zwrócić się do firmy ubezpieczeniowej sprawcy podając jego numer ubezpieczenia, a po wycenie wysokości szkody zostanie nam wypłacone ubezpieczenie szybko i bezproblemowo. Posiadanie przez każdego użytkownika drogi ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej chroni wszystkich – nas przed innymi i innych przed nami. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy sami sobie uszkodzimy samochód, wówczas posiadając wyłącznie OC nie uzyskamy odszkodowania, musimy na taką okoliczność posiadać auto-casco. Oczywiście najlepiej wykupić cały pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych łącznie z ubezpieczeniem assistance, wtedy będziemy zabezpieczeni również od awarii na drodze i kosztów holowania. Cały pakiet ubezpieczeń warto wykupić szczególnie w przypadku posiadania nowego pojazdu – taki pojazd jest dla nas szczególnie cenny a kwota ubezpieczenia w przypadku pojazdu nowego nie jest zbyt wygórowana. Wtedy możemy czuć się bezpiecznie na drodze a także na postoju, bo pełne ubezpieczenie autocasco chroni także nasz pojazd przed kradzieżą.

Sprawdź koniecznie:

OC zawodowe

Są takie zawody, w których ubezpieczenie OC jest szczególnie pożądane a w przypadku niektórych jest obowiązkowe. Najlepszym przykładem są zawody medyczne, w których błąd w sztuce może kosztować czyjeś zdrowie i życie. W takich przypadkach brak ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej może kosztować wypłatę na przykład renty do końca życia osobie poszkodowanej lub jej rodzinie. W obecnych czasach pozywanie lekarzy za błąd w sztuce jest coraz bardziej powszechne, dlatego tak ważne jest dobre ubezpieczenie. Podobną grupą zawodową są architekci i inżynierzy, których błąd w sztuce może spowodować katastrofę budowlaną o ogromnych kosztach w pieniądzach i w ludziach. Także opiekunowie dzieci na koloniach, nauczyciele w szkołach i przedszkolach, którzy odpowiadają za życie i zdrowie dzieci pod swoją opieką, potrzebują ubezpieczenia OC, które zabezpieczy ich odpowiedzialność finansową, oczywiście równocześnie nie zwalniając ich z odpowiedzialności za należyte sprawowanie opieki nad młodym pokoleniem. W przypadku ubezpieczeń OC nie ma odpowiedzialności, jeżeli osoba ubezpieczona była pod wpływem alkoholu, środków odurzających czy rażąco zaniedbuje swoje obowiązki zawodowe. 

OC właścicieli nieruchomości

W przypadku właścicieli nieruchomości konieczność zawarcia ubezpieczenia OC wynika głównie z opieki nad chodnikami przy nieruchomościach. Najczęstszymi przykładami wypadków w obrębie nieruchomości są spadające na chodnik dachówki czy zimą sople, a także nieodśnieżone, śliskie chodniki. Właściciel nieruchomości ma obowiązek tak zabezpieczyć chodnik, aby przechodnie mogli bezpiecznie z niego korzystać. Konieczność wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wynika głównie z sytuacji, których nie można przewidzieć pomimo podjętych kroków.

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/