Jaki nie powinien być detektyw? Biuro detektywistyczne to miejsce, w którym pomocy poszukuje wiele osób, zarówno kobiety jak i mężczyźni. Każdy z nas znajduje się czasem w sytuacji, w której potrzebne jest mu wsparcie detektywa. Nic więc dziwnego w tym, że wiele osób zastanawia się nad tym, czy nie zostać detektywem. Zanim jednak zdecydujemy się na ten zawód, należy wiedzieć czym on się właściwie charakteryzuje. Ponadto, warto mieć świadomość tego, jaki nie powinien być detektyw. Niestety, pewne cechy mogą utrudniać wykonywanie tego wyjątkowego zawodu.
Kim właściwie jest detektyw?
Jeżeli zastanawiamy się nad wykonywaniem zawodu detektywa, powinniśmy dowiedzieć się, kim właściwie jest detektyw. Pod pojęciem detektywa kryje się osoba, która posiada specjalne uprawnienia oraz licencję. Potocznie mówi się często o tym, że detektyw świadczy usługi w ramach prywatnego biura. Tymczasem detektywem może być także osoba pełniąca obowiązki służbowe jako policjant. Jeżeli jednak chcemy świadczyć usługi w biurze detektywistycznym, powinniśmy wiedzieć, z czym to się właściwie wiąże. Najważniejsze jest jednak to, aby wiedzieć, jak właściwie zostaje się detektywem. Należy zaznaczyć, że w naszym kraju detektyw jest zawodem od 2001 roku. Kwestie związane z zawodem detektywa reguluje w Polsce Ustawa z dnia 6 lipca 2001 roku o usługach detektywistycznych. W naszym kraju działają organizacje zawodowe zrzeszające detektywów.
Jedną z nich jest Polskie Stowarzyszenie Licencjonowanych Detektywów w Warszawie. Warto wyróżnić również międzynarodową organizację o nazwie World Association of Detectives. O licencję detektywa może ubiegać się wyłącznie osoba, która posiada polskie obywatelstwo lub jest obywatelem państwa należącego do UE. Detektywem nie może zostać nikt, kto ma mniej niż 21 lat. Konieczne jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnej. Musi mieć również wykształcenie co najmniej średnie. Nieodzowne jest także posiadanie nienagannej opinii. Nie wolno być skazanym prawomocnym wyrokiem za przestępstwa. Lista szczegółowych wymagań zawarta jest w wyżej wspomnianej Ustawie regulujących kwestie związane z zawodem detektywa.
Co robi detektyw? Jaki nie powinien być detektyw?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że prywatny detektyw posiada zarówno prawa jak i obowiązki. Nie sposób zaprzeczyć temu, że detektyw nie może naruszać prawa. Jego praca musi odbywać się w oparciu o poszanowanie praw i wolności człowieka. Ponadto, każdy detektyw jest prawnie zobowiązany do wykonywania swoich obowiązków z należytą starannością. W przeciwnym razie łamie on przepisy Ustawy. Ponadto, wszyscy detektywi mają obowiązek okazywania licencji na życzenie osoby, wobec której prowadzone są czynności. Każdy z detektywów musi także poddawać się okresowym badaniom lekarskim, ale także psychologicznym.
Czym z reguły zajmują się prywatni detektywi? Otóż prywatny detektyw przede wszystkim dostarcza informacji swoim klientom. Klientami biur detektywistycznych są najczęściej osoby fizyczne, rzadziej osoby prawne. Detektyw może zostać wynajęty do śledzenia jakiejś osoby, a także do znalezienia jej. Wiele zależy od potrzeb klienta. Trzeba jednak mieć na uwadze to, iż detektyw nie może zrobić nic, co naraziłoby klienta na niebezpieczeństwo. To samo dotyczy osób, które są śledzone.
Jak nie powinien zachowywać się profesjonalny detektyw?
Usługi detektywistyczne nie mogą być świadczone przez każdego, nawet jeżeli spełni się wszystkie wymagania formalne. Trzeba mieć bowiem świadomość tego, iż profesjonalny detektyw musi przejawiać pewne cechy charakteru. W przeciwnym bowiem razie, może mieć on trudności z wykonywaniem swoich obowiązków. Zanim więc zdecydujemy się na zostanie detektywem, warto sprawdzić, czy posiadamy odpowiednie predyspozycje. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie tego określić, być może warto skorzystać z pomocy. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się odwiedziny u profesjonalnego doradcy zawodowego. Pomoże on wybrać nam odpowiednią ścieżkę kariery oraz wskaże, w jaki sposób nią podążać. Usługi detektywistyczne w żadnym razie nie powinny być świadczone przez osobę nieodpowiedzialną. Jeżeli nie radzimy sobie dobrze z kontaktami międzyludzkimi także powinniśmy zrezygnować. Empatia jest zaś cechą niezwykle pożądaną na stanowisku detektywa.
Ponadto, detektywi powinni być prawdomówni. Nie sposób zaprzeczyć również temu, iż profesjonalny detektyw powinien być kulturalny. Niekulturalny detektyw może mieć trudności z pozyskiwaniem klientów. Bez klientów nie da się zaś zarabiać. Ponadto, profesjonalni detektywi nie mogą łamać prawa. Niestety, to zawsze wiąże się z wieloma kłopotami. W niektórych przypadkach złamanie prawa może wiązać się z utratą licencji. W kontaktach z klientami należy być również ostrożnym. Czasami ludzie oczekują, że detektyw pomoże w jakichś nie do końca legalnych sprawach. Tego w żadnym wypadku nie wolno robić. Początkujący detektywi muszą zaś pamiętać o tym, aby dobrze zareklamować swoje usługi. W przeciwnym razie mogą wystąpić duże trudności z pozyskaniem klientów. Warto zadbać więc o ulotki oraz o odpowiednią stronę internetową.