Fotowoltaika 3 kw ile wyprodukuje prądu
Budownictwo, Technologie

Fotowoltaika 3 kw ile wyprodukuje prądu

Kiedy zastanawiamy się nad tym, czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne, pojawia się oczywiście mnóstwo pytań. Można by powiedzieć, że finalnie wszystkie te pytania sprowadzają się do jednego najważniejszego, czyli do tego, ile finalnie zapłacimy za instalację fotowoltaiczną, jak szybko nam się ona spłaci oraz jakie z tego tytułu, będziemy mieć oszczędności. Bardzo często różnego rodzaju firmy, oferują nam zestawy fotowoltaiczne o konkretnej mocy i wtedy na przykład, próbujemy sobie porównywać, czy na przykład dany zestaw, będzie się opłacał nam bardziej lub mniej. Dla przykładu bardzo popularne ostatnio są zestawy fotowoltaiczne o mocy 3 kilowatów. Zastanówmy się zatem, ile taki zestaw wyprodukuje prądu i czy będą takie instalacje fotowoltaiczne, do nas dobrze dopasowane. Warto również zastanowić się, jakie jeszcze rzeczy, wiążą się z posiadaniem ogniw fotowoltaicznych.

Ile w rok wyprodukuje prądu instalacja o mocy 3 kW?

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, ile prądu wyprodukują w ciągu roku, instalacje fotowoltaiczne o mocy 3 kW (czasami jest to podawane nieco inaczej 3 kWp, czyli kilowatopiki), to powinniśmy zwrócić uwagę na to, że w naszej szerokości geograficznej przyjmuje się, iż instalacja o mocy 1 kW będzie w stanie wygenerować, 1000 kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. Analogicznie możemy założyć, że instalacja 3kW maksymalnie wyprodukuje 3000 kilowatogodzin w ciągu roku. Czy jest to dużo, czy mało, to tak naprawdę zależy od tego, ile w rzeczywistości prądu zużywamy? Jeżeli zużywamy mniej, jest to za dużo, jeżeli zużywamy więcej, jest to za mało. Oczywiście musimy również brać tutaj pod uwagę to, że instalacja taka będzie produkowała prąd elektryczny również wtedy, kiedy nie będziemy z niego korzystać. Wówczas prąd nadmiarowy jest oddawany do sieci elektrycznej, a bezpośrednio z tej sieci możemy za darmo pobrać 80% z tego, co do niej oddaliśmy. Na przykład korzystamy z tego w nocy lub w innych sytuacjach, kiedy panel czy zestaw fotowoltaiczny prądu nie produkuje lub produkuje go zbyt mało. Z tego to też wynika, że tak naprawdę, jeżeli zużywamy 3000 kilowatogodzin prądu rocznie, to nasza instalacja powinna być mniej więcej około 20% silniejsza, aby pokryć 100% naszego zapotrzebowania. Tak, więc jeżeli chcemy określić czy instalacja o mocy 3 kW jest dla nas odpowiednia, musimy wiedzieć, ile tak naprawdę prądu zużywamy rocznie.

Jaką powierzchnię zajmują panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika 3 kw ile wyprodukuje prąduJednym z największych minusów zestawów fotowoltaicznych jest fakt, że muszą one zająć dość sporą powierzchnię, czyli najczęściej montujemy taką instalację na dachu, aby miejsce zaoszczędzić. W rzeczywistości instalacje dachowe nie są wcale instalacjami najbardziej optymalnymi. W zdecydowanej większości przypadków bardzo ciężko jest ułożyć panele pod takim kątem, aby działały one w sposób optymalny, co powoduje, że aby osiągnąć produkcję energii, która nas zadowala, musimy użyć często paneli w większej ilości, niż byśmy tego chcieli. Dlatego najlepiej oczywiście instalować jest panele na poziomie gruntu. Z jednej strony możemy ustawić je najczęściej pod optymalnym kątem, a po drugie mamy zdecydowanie lepszy dostęp do takiej instalacji, jeżeli wymagany jest serwis, czy chociażby odśnieżenie. Warto podkreślić to, że niektóre czynniki, takie jak leżące liście, czy w zalegający na panelach śnieg, uniemożliwiają efektywne pozyskiwanie prądu elektrycznego, co oczywiście działa na naszą niekorzyść.

Dlatego warto zastanowić się, nad tego typu rozwiązaniem. Finalnie, jeżeli chcielibyśmy określić jaką powierzchnię zajęłyby panele o mocy 3 kW, to trzeba powiedzieć, że będzie to około 30 m2. Oczywiście panele nie będą ustawione płasko na ziemi, dlatego finalnie powierzchnia będzie nieco mniejsza, ale trzeba założyć, że zaraz przy panelach, na przykład nie ustawimy sobie altanki czy innych przedmiotów, które mogłyby na panele rzucać cień, więc trzeba oczywiście te 30 m2 minimum sobie wygospodarować, jeżeli natomiast nie mamy tak dużej przestrzeni, no to wówczas instalujemy panele na dachu, ale jak wspomniano, jest to rozwiązanie, które powinno być raczej wybierane jako rozwiązanie numer dwa, a nie jako podstawowa metoda instalacji.

Która instalacje są bardziej wydajne?

Kiedy wspomnieliśmy o powierzchni 30 m2, to mówiliśmy tak naprawdę o uśrednionej wartości dla w miarę dobrych jakościowo paneli polikrystalicznych. Warto jednak powiedzieć, że możemy na przykład mieć instalację, która jest zbudowana paneli, które są wyposażone w ogniwo fotowoltaiczne monokrystaliczne. Ogniwo fotowoltaiczne monokrystaliczne jest nawet kilkanaście procent bardziej wydajne i przekłada się to, na kilkanaście procent mniejszą powierzchnię, jaką nasza instalacja będzie zajmowała. Oczywistym minusem takiego rozwiązania jest to, że panele monokrystaliczne są oczywiście dość sporo droższe, niż panele polikrystaliczne. Wówczas będziemy musieli oczywiście zainwestować większe środki w instalacje o takiej samej mocy. Jako plus paneli monokrystalicznych, należy dodać, że są one przez wiele osób uważane za bardziej estetyczne, ponieważ występują w kolorze czarnym, a panele polikrystaliczne są granatowo niebieskie.