Co ile wiązary dachowe
Budownictwo

Co ile wiązary dachowe

Co ile wiązary dachowe. Wiązary kratowe zawierają kilka elementów konstrukcyjnych, reprezentowanych przez murłaty, kleszcze, jętkę, łaty, słupki, krzyżulce itd. Sztywność takiej konstrukcji decyduje o niezawodności szkieletu dachu i umożliwia przeniesienie całkowitego obciążenia z dowolnego widoku dachu na ściany konstrukcji. Najczęściej wiązary dachowe wykonuje się z drewna iglastego, a podstawą takiej konstrukcji jest wykorzystanie desek drewnianych lub tarcicy.

Różnorodność typów wzorów

Wiązary dachowe drewniane cieszą się popularnością od wielu lat. Materiał przyjazny dla środowiska jest lekki, trwały i stosunkowo tani, a zastosowanie technologii budowy pozwala uzyskać wytrzymałą i wysokiej jakości ramę. Dodatkowo istnieje możliwość wyboru wzoru, który połączy zewnętrzną estetykę i funkcjonalność. Obecnie istnieją dwa główne typy wiązarów drewnianych, które mają różnice strukturalne:

Kratownice oparte na krokwiach warstwowych. Drewniane wiązary kratowe warstwowe należą do kategorii konstrukcji dystansowych, które są stosowane w układaniu przęseł nakładających się i mają niewielkie wymiary. Obecność przeciętnej ściany nośnej pozwala na zainstalowanie kratownicy tego typu o długości zakładki nie większej niż osiemnaście metrów. Wiązary dachowe montowane w takich warunkach mają niezbędny margines wytrzymałości konstrukcyjnej i stabilności, co pozwala im bezproblemowo wytrzymać nie tylko obciążenia śniegiem i wiatrem, ale także ciężar samego dachu.

Podwieszana konstrukcja wiązarów kratowych to system składający się z kilku krokwi i posiada węzły połączone cięciem lub gwoździami. Ma kilka wersji. Mogą być symetryczne i asymetryczne, a także szczytowe lub jednospadowe.Takie wiązary dachowe drewniane opierają się na obecności pary nóg krokwi, połączonych przez dokręcanie, co pozwala zneutralizować wszystkie siły rozprężające powstające podczas pracy. Projektując dach o długości ponad osiemnastu metrów, konieczne jest zainstalowanie poprzeczek, które zwiększają sztywność i zmniejszają ugięcie nóg krokwi. Do montażu stosuje się metodę cięcia lub mocowanie metalowymi zszywkami.

Ważne cechy konstrukcji kratownic

wiązary kratowe kujawsko pomorskieOsoby nieznające sztuki budowlanej często zadają pytanie, co ile wiązary dachowe są montowane? Według ekspertów wiązary kratowe są ustawiane, co 60 do 120 cm. Jak są mocowane? Przytwierdzane są do murłaty przy użyciu kątowników albo też od razu do wieńca za pomocą kotwy. Wiązary drewniane, które przenoszą bezpośrednio ciężar z połaci układane są co 100 do 120 cm. Dlaczego taki rozstaw? Chodzi o deskowanie połaci oraz nośność łat. Jeżeli konieczne jest powiększenie rozstawienia wiązarów, wykorzystywane są płatwy, co pozwala zwiększyć do 600 cm. Jak to możliwe? Płatwie pobierają obciążenia z połaci dachu i przenoszą je na wiązary dachowe. Ważna cecha to także cena wiązarów dachowych, a na nią wpływa stopień skomplikowania konstrukcji, czyli kształtu dachu i wykorzystanych materiałów na jego pokrycie.

Klasyfikacja kratownic dachowych

Przy wyborze konstrukcji i materiału na krokwie bierze się pod uwagę materiał ścian. Podpory dla wiązarów dachowych mogą być w formie słupów żelbetowych lub metalowych, a także ściany ceglane i wiązary drewniane. Cechy konstrukcyjne określają klasyfikację takich konstrukcji na podstawie następujących cech: zarys pasów, konstruktywny projekt, schemat statyczny, typ kratownic.

Najważniejszym kryterium podziału wiązarów kratowych na różne typy jest obrys pasów, o czym decydują nie tylko różne konstrukcje dachowe i parametry zachodzących na siebie przęseł, ale także wielkość. Obszar budownictwa przemysłowego charakteryzuje się układem dachów płaskich oraz zastosowaniem wiązarów dachowych z równoległą wersją pasów. W dziedzinie budownictwa mieszkaniowego najbardziej pożądane jest zastosowanie wiązarów dachowych drewnianych o trójkątnym kształcie. Każdy typ wymaga zastosowania optymalnej wersji systemu kratownic. Układ kratownic z równoległymi pasami lub o kształcie trapezu wymaga wiązarów dachowych trójkątnych ze wzmocnieniem dodatkowymi słupkami.

Jak wykonać prawidłowe obliczenia?

Bezpośrednio przed obliczeniami należy zdecydować o obciążeniach: stałe, w tym całkowity ciężar zamierzonego pokrycia dachowego i listwy, zmienne zależne od pogody i innych warunków, specjalne, polegające na instalacji dowolnego sprzętu na dachu. Główne etapy obliczeń są przeprowadzane z uwzględnieniem następujących zasad: obliczanie obciążeń odbywa się na każdy metr kwadratowy zainstalowanego dachu. Do obliczania wiązarów dachowych drewnianych należy wziąć pod uwagę rodzaj i gatunek drewna, parametry przekroju i wymiary konstrukcji krokwi zależą od kąta nachylenia dachu i wielkości konstrukcji. Należy uwzględnić różnicę w obliczeniach dla warstwowych i wiszących systemów krokwi.

Najprostsze wiązary drewniane to konstrukcja oparta na trójkącie łączącym segmenty boczne i podstawę. W przypadku rozpiętości powyżej sześciu metrów konstrukcja musi być wzmocniona rozpórkami. W obliczeniach należy również uwzględnić ich liczbę, parametry przekroju oraz miejsce montażu. Aby uzyskać wysokiej jakości obliczenia przy minimalnym poziomie błędu, zaleca się stosowanie specjalnych programów komputerowych. Montaż wiązarów kratowych kończy się montażem podpór i listew. Należy pamiętać, że właściwości użytkowe i techniczne gotowego dachu całkowicie zależą od rodzaju wiązarów dachowych i jakości ich montażu.