Budowa dachu -  co musisz wiedzieć?
Budownictwo

Budowa dachu – co musisz wiedzieć?

Budowa dachu –  co musisz wiedzieć? Wykonując zadaszenie i budowę całego domu, musimy zdać sobie sprawę, że wkraczamy w bardzo złożony proces, w którym blacha falista (z którą te dachy są najczęściej kojarzone) wcale nie jest głównym elementem, a jedynie coś, co dopełnia całość konstrukcji, „od „Interior” jest bardziej złożone i opiera się na tzw. kratownicach i innych elementach konstrukcyjnych. W tym krótkim przewodniku skupimy się na wyszczególnieniu najważniejszych rzeczy, które należy zrobić z dachem, wyjaśnieniu, co wydarzyło się podczas jego formowania i przekazaniu laikowi podstawowych informacji o tym wszystkim.

Konstrukcja dachu – najważniejsza rzecz

Budowa dachu -  co musisz wiedzieć?
Budowa dachu –  co musisz wiedzieć?

Kratownica kratowa to rodzaj więźby dachowej, która składa się z kilku lub kilkunastu desek połączonych ze sobą w trójkątny kształt. Wspominamy o nich, ponieważ stanowią bardzo ważny element nośny całej konstrukcji dachu, przenosząc jego ciężar (nie tylko jego obciążenie, ale wszystkie jego obciążenia) na elementy nośne domu. Kratownice kratowe nadają się prawie tylko do domów, w których nie ma strychu – w przeciwnym razie warto zastosować inny rodzaj kratownicy.
Pokrycie dachu materiałem finalnym, takim jak tektura falista, nie musi być ostatnim etapem prac dekarskich. Ocieplenie może nastąpić później, ale nie musi – omówimy to w dalszej części tego artykułu.
Podstawą wykonania dachu jest jego odpowiedni projekt, który można uznać za pierwszy etap budowy. Dach musi być kompatybilny z budynkiem, którego jest częścią. Warto zawczasu zdecydować, jaki rodzaj pokrycia dachowego wybierzemy – czy będzie to blacha falista, czy cokolwiek innego. Zaplanujmy też system rynnowy i inne elementy w nim zawarte.

Jak już kilkakrotnie wspominaliśmy w tym artykule, budowanie dachu nie jest ani najłatwiejsze, ani najmniej skomplikowane. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie odpowiedniego projektu, który zapewni idealne dopasowanie dachu do konkretnego budynku, który ma być pokryty. Dysponując odpowiednim planem możemy podjąć działania, które z kolei powinny:

  • Wykonanie wiązarów dachowych, które będą podstawą całej konstrukcji dachu. Oczywiście musiała dostosować się do konkretnego budynku, zwłaszcza jego wielkości – był to jej najważniejszy element, zwany też szkieletem.
  • Pokrycie wiązarów dachowych – Po zbudowaniu konstrukcji dachu, gdy wiązary są gotowe, należy je przykryć tzw. foliami dachowymi, czyli membranami wiatroszczelnymi. Jak sama nazwa wskazuje, pomoże to utrzymać szczelność dachu.
  • Tokarka przy założeniu odpowiednich listew ułożonych poprzecznie do krokwi (listwy o wymiarach 40×50 mm z bardzo małą odchyłką). Ma to duży wpływ na wentylację dachu.
  • Montaż rynien – już na tym etapie, a więc przed zastosowaniem odpowiedniego pokrycia należy zamontować rynny, które będą odprowadzały wodę, śnieg i inne rzeczy, które mogą być uciążliwe podczas eksploatacji dachu. Zamontowano również okna, kołnierze rynnowe i wszystkie inne elementy dodatkowe zawarte w rozbudowanym projekcie.
  • Dobieramy układ pokryć dachowych, głównie według własnych upodobań. Wielu wybiera blachy trapezowe lub faliste, ale równie wielu wybiera płytki ceramiczne lub stalowe. Przede wszystkim wszystko zależy od efektu końcowego, jaki osiągnie plan.

Po tych pięciu krokach nasz dach jest gotowy i działa. Nie skończyliśmy jednak z budową – teraz jest odpowiednia pora, aby ją ocieplić, jeśli chcemy. Chociaż nie jest to wymagane, na dłuższą metę może pomóc obniżyć koszty związane z ogrzewaniem domu, a także pomóc w zmniejszeniu hałasu, zwłaszcza przy urządzaniu poddasza. Oczywiście zaizoluj wszystkie prace od strony poddasza układając izolację międzykrokwiową i podkrokwiową. Nie jest to jednak jedyna opcja – inną opcją są np. płyty ze sztywnej pianki PIR (wymagają odpowiedniego dopasowania, więc decyzję o zastosowaniu należy podjąć już na etapie projektowania).

Konstrukcja dachu nie jest tak prosta, jak się wydaje – choć z zewnątrz dach otaczają blachy trapezowe lub faliste, czyli to, co odnosimy do dachu jako całości, tak naprawdę pod nim kryje się bardzo skomplikowana konstrukcja, który jest wykonany nie tylko z kratownicy Kratownica składa się z wielu innych elementów, z których każdy jest niezwykle ważny. Zadbajmy więc o to budując własny dom i przeczytajmy o tym więcej, jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad całym procesem. Pozostałe informacje tylko utwierdzą nas w przekonaniu, że konstrukcja dachu jest bardziej skomplikowana niż wygląd.