Usługi

Jak dbać o nadruk na ubraniu i jak usunąć uszkodzony już wzór?

Niewłaściwe czyszczenie odzieży z nadrukiem może doprowadzić do jej zniszczenia. Kiedy nadruk nie pełni już roli ozdobnej, stał się wyblakły i mało estetyczny można go usunąć albo zakryć nowym nadrukiem na ubraniu.

Usuwanie nadruku z odzieży przy użyciu środków chemicznych

Jeśli oznakowanie sitodrukiem na ubraniu nie wygląda już tak dobrze, jak kiedyś, jednak nie chcemy wyrzucać ulubionej bluzki czy bluzy, wówczas możemy sięgnąć po środki chemiczne. Jest to metoda idealna na sitodruk na ubraniu, jednak taki sposób pozbycia się niechcianego motywu należy zlecić profesjonalnej firmie. Cena takiego specyfiku jest dosyć duża, niekiedy samodzielne usunięcie sitodruku z ubrania zakupionym środkiem, może okazać się po prostu nieopłacalne. Oprócz tego lepiej samemu nie usuwać nadruku, przy pomocy rozpuszczalniku, zwłaszcza jeśli nie ma się w tym doświadczenia. Taka czynność może doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń tkaniny. Dostępne są inne, prostsze sposoby na pozbycie się grafiku wykonanej sitodrukiem z ubrania, w domowym zaciszu, bez pomocy profesjonalistów.

Domowy sposób na usunięcie nadruku z odzieży

Domowy sposób jest bezpieczny i polega na zastosowaniu podgrzewania. Technika ta jest podobna do samodzielnego wykonywania prostych naprasowanek na bluzce. Najpierw ubranie należy rozłożyć w wygodnym miejscu, po czym położyć na nadruku papier do pieczenia, który zabezpieczy żelazko przed zniszczeniem. Kolejnym krokiem jest nagrzanie żelazka. Kiedy już będzie ono gorące, należy przesuwać nim po papierze. Co ważne, temperatura nie może być za wysoka, gdyż grafika mogłaby się przez to roztopić, a odzież uszkodzić. Zadaniem urządzenia, jest jedynie nagrzanie nadruku sitodruku na ubraniu. Grafika musi być rozgrzana w sposób równomierny, łącznie z krawędziami. Kolejną czynnością jest zdjęcie papieru i delikatne zrywanie nadruku. Do tego celu można użyć nożyka, podważając na początku krawędzie grafiki. Niekiedy nadruk nie będzie chciał zejść w całości i trzeba będzie po kolei odkrywać jego niewielkie fragmenty. Jeśli korzystamy z ostrego narzędzia, należy posługiwać się nim delikatnie, aby nie uszkodzić materiału. Czynność nagrzewania należy powtórzyć, jeśli na ubraniu pozostały małe kawałki, które nie chcą odejść. Wtedy należy nagrzać nadruk, stosując nieco wyższą temperaturę, zabezpieczając wcześniej odzież papierem do pieczenia. W niektórych przypadkach sitodruk na ubraniu jest wykonany w sposób niezwykle trwały, wówczas pozostają nie tylko elementy grafiki, ale także kleju. Jeśli tak się stanie, dobrym rozwiązaniem jest wykonanie kolejnego nadruku, który zakryje te nieestetyczne miejsca. Warto jednak wcześniej wyprać ten element garderoby i pozbyć się jak największej ilości pozostałego kleju i grafiki.

Polecamy:

Jak uniknąć uszkodzenia grafiki na ubraniu?

Chcąc uzyskać piękny wygląd sitodruku na ubraniu, należy pamiętać o tym, że grafika będzie trwała tylko i wyłącznie wtedy, gdy zadba się w sposób odpowiedni o daną część garderoby. Właściwa pielęgnacja gwarantuje intensywność koloru i wysoką trwałość nadruku, z którego będzie można się cieszyć nawet do 100 prań. O czym należy więc pamiętać?

  1. Ubranie pierzmy w maksymalnie 40 stopniach- jeśli ustawimy zbyt wysoką temperaturę, nasze ubrania mogą się skurczyć i stracić swój intensywny kolor, przez to naniesiona na nie grafika również straci swój urok. Pranie odzieży z ozdobą zrobioną sitodrukiem na ubraniu w wysokiej temperaturze, doprowadza do odrywania się nadruku od powierzchni tkaniny, nadruk w ten sposób szybciej się ściera.
  2. Ubrania zawsze pierzmy na lewej stronie- poprzez pranie ubioru na lewej stronie, zmniejszamy ryzyko intensywnego tarcia nadruku o powierzchnię bębna, w ten sposób nadruk jest trwalszy i nie ulega mechanicznemu uszkodzeniu.
  3. Nie używamy detergentów czy innych silnych środków chemicznych- podczas prania odzieży z ozdobą wykonaną sitodrukiem powinniśmy unikać stosowania silnych detergentów, które mogą wchodzić w reakcję z farbami grafiki, przez co nadruk nie będzie zbyt trwały.
  4. Nie suszyć odzieży z grafiką w suszarce bębnowej- wysoka temperatura panująca w suszarce, tak samo, jak wysoka temperatura wody w pralce, doprowadza do zwiększonej ścieralności oraz zmywalności nadruku, z tego względu lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie odzieży do wyschnięcia. Naturalne powietrze nie wpłynie negatywnie na wygląd nadruków i jest dla nich całkowicie bezpieczne.
  5. Pamiętajmy o tym, że odzież nie powinna być suszona na ostrym słońcu. Promienie słoneczne działają niekorzystnie na grafiki, tak samo źle wpływają na kolory ubrań.
  6. Ostatnią ważną kwestią jest to, że nie wolno prasować nadruku na odzieży. Wysoka temperatura powoduje odklejenie się nadruku od powierzchni ubrania, ponadto grafika przyklei się do żelazka, niszcząc jego powierzchnię. Jeśli koniecznie chcemy wyprasować ubranie z grafiką, wówczas należy to zrobić jedynie na lewej stronie i ustawić średnią temperaturę prasowania.

Przestrzegając podstawowych zasad dbania o odzież z nadrukiem, będziemy mogli cieszyć się estetycznym wyglądem grafiki na odzieży przez długi czas.