Mieszkania nad morzem
Nieruchomości

Mieszkania nad morzem

Mieszkania nad morzem. Polski rynek nieruchomości jest rynek w skali Europejskiej wyjątkowy, a szczególnie jeżeli porównamy go, na przykład do rynku nieruchomości w krajach Zachodniej Europy. Oczywiście dużo tutaj ma do powiedzenia fakt, że w Polsce mieszkań w dalszym ciągu jest stosunkowo niewiele, albo mówiąc inaczej mamy deficyt, jeżeli chodzi o przestrzeń mieszkaniową w naszym kraju.

Na to wszystko dodatkowo nakładają się różne dodatkowe czynniki, czyli chociażby fakt, że nie wszyscy w Polsce kupując mieszkania, robię to tylko i wyłącznie w celu mieszkaniowym. Bardzo często są to inwestycje albo obliczone na większy zysk w przyszłości (czyli chcemy odsprzedać za jakiś czas mieszkanie po wyższej cenie niż mieszkanie kupiliśmy) lub na przykład kupujemy mieszkanie po to, aby działać w branży wynajmu krótkoterminowego. Oczywiście ten czynnik w zależności od miejsca w naszym kraju, gdzie chcielibyśmy kupić mieszkanie ma większy lub mniejszy wpływ. Na pewno wybrzeże Morza Bałtyckiego jest to miejsce, gdzie ten wpływ jest dość wyraźnie zaznaczony.

Czy warto kupować mieszkanie nad morzem?

sardynia nieruchomości nad morzemKupienie mieszkania nad morzem, może być obarczone dość sporym ryzykiem. Przede wszystkim musimy tutaj spojrzeć na dwie sprawy. Pierwsza to taka,  czy faktycznie kupujemy mieszkanie, aby w nim mieszkać. Druga dotyczy tego, czy na przykład kupujemy mieszkanie pod inwestycje https://marina-developer.pl/nowe-mieszkania-i-apartamenty-nad-morzem/,  czyli wynajem krótkoterminowy lub odsprzedaż w oczekiwaniu na wyższe ceny. Mieszkanie nad morzem obecnie jest to, jeżeli chodzi o inwestycje dość dobry pomysł, jednak musimy brać pod uwagę to, że rynek wynajmu krótkoterminowego, tak jak w ogóle rynek szeroko pojętego hotelarstwa (na przykład nad morzem) cały czas się zmienia. To, że obecnie na przykład wynajem krótkoterminowy jest dość opłacalny, nie oznacza, że będzie taki zawsze. Musimy tutaj powiedzieć też jasno, że wynajem krótkoterminowy jest to inwestycja sezonowa, czyli po prostu największe obłożenie będziemy mieli na pewno w miesiącach letnich. Nie oznacza to oczywiście, że w sezonie jesienno-zimowym czy wiosennym, nie będziemy mieć klientów, ale na pewno klientów będzie mniej, jak również stawki jakie będziemy sobie życzyć za taki wynajem, powinny być niższe. Druga sprawa to kwestia tego, że wiele osób mieszkania na wybrzeżu kupuje, więc rośnie nam konkurencja i właśnie takie czynniki musimy uwzględnić.

Mieszkanie nad morzem do własnych celów

Są oczywiście jednak osoby, które chcą kupić mieszkanie nad morzem nie dlatego, że chcą aby mieszkanie takie było ich inwestycją, tylko dlatego, że na przykład po prostu chcieliby mieć własne mieszkanie nad morzem, bo na przykład planują przeprowadzkę lub chcieliby w sezonie letnim lub na przykład wiosennym, więcej czasu spędzać właśnie nad naszym polskim wybrzeżem. Takich osób jest w kraju coraz więcej. Sprzyja temu paradoksalnie na przykład kwestia tego, że mamy pandemię. Bardzo wiele osób musiało się przestawić z pracy w biurze na pracę zdalną w domu. W takim przypadku nie ma znaczenia, czy będziemy pracować z naszego mieszkania w mieście, w którym normalnie mieszkamy, i w którym mamy biuro, czy będziemy to robić z odległości kilkuset kilometrów na przykład z wybrzeża. Pojawia się jednak pytanie, gdzie kupić mieszkanie, aby było to mieszkanie we w miarę jeszcze przyzwoitej cenie.

Mieszkania nad morzemPrzede wszystkim powinniśmy się skupić na tym, aby mieszkania nie poszukiwać w miarę możliwości jak najbliżej morza. Możemy spokojnie założyć, że o te mieszkania “biją” się osoby, które będą chciały traktować mieszkania jako inwestycję. Ceny takich mieszkań na pewno będą zdecydowanie mocno wywindowane ponad średnią. Wystarczy tak naprawdę popatrzeć na mieszkania oddalone od wybrzeża o 5 km, aby zobaczyć, że ceny już wyraźnie spadają. 5 km to w rzeczywistości nie jest wcale aż tak daleko, szczególnie jeśli mieszkamy tam przez dłuższy okres. Inaczej jest z turystami, dla których lokalizacja jak najbliżej morza jest oczywiście jak najbardziej istotna, wtedy kiedy szukają mieszkania https://www.fao.pl/mieszkania-nad-morzem/, czy apartamentu, w którym będą spędzać urlop. Musimy też powiedzieć sobie jeszcze jedną rzecz. Im bliżej wybrzeża kupimy mieszkanie, tym większe prawdopodobieństwo jest, że w sezonie turystycznym nie będzie po prostu w tej lokalizacji spokojnie. Najczęściej będziemy mieć zarówno w ciągu dnia jak i w nocy, dość sporo hałasu oraz tłumy ludzi, więc jeżeli chcemy kupić mieszkanie nad morzem do spokojnego mieszkania, to na pewno nie powinniśmy celować w samo wybrzeże.

Czy warto jest kupować działkę budowlaną nad morzem?

Wiele osób, które chciałoby kupić mieszkanie nad morzem w Sardynii https://sardynianieruchomosci.pl/, zastanawia się czy jednak nie byłoby lepszą inwestycją, wykupienie działki budowlanej i postawienie na przykład całorocznego domku letniskowego. Jest ta opcja kusząca i możemy się spodziewać kosztów podobnych do zakupu mieszkania, ale wiele tutaj również zależy od lokalizacji. Musimy tutaj zwrócić uwagę na fakt, że sama ziemia pod taką budowę jest na wybrzeżu niezwykle droga. Od przynajmniej kilku lat jest “boom” na tego typu inwestycje, dlatego ceny gruntów są zdecydowanie wysokie.