Budownictwo, Nieruchomości

Jak szukać nabywcy na nieruchomość?

Sprzedając dom, mieszkanie lub grunty łatwo zorientować się, że sprzedaż nieruchomości nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Niestety ten rynek jest dość skomplikowany, a funkcjonowanie na nim wymaga obycia i doświadczenia. Szukanie nabywcy na każdy rodzaj nieruchomości rządzi się swoimi prawami, które trzeba uwzględnić podczas wystawiania ofert sprzedaży. Warto do każdego rodzaju nieruchomości podejść adekwatnie do tego, jakiego klienta się ostatecznie szuka.

Handel nieruchomościami rządzi się swoimi prawami. Posiadając nieruchomość na sprzedaż, trzeba umieć bardzo precyzyjnie dotrzeć do klienta, który będzie zainteresowany konkretnym typem nieruchomości. Każdy rodzaj nieruchomości ma swoje grono odbiorców, dlatego też sprzedaż nieruchomości może trwać wiele lat, jeśli ktoś do tego podchodzi bez przygotowania. Indywidualne podejście jest tutaj kluczowe do tego, by w miarę szybko znaleźć klienta, który dodatkowo będzie chciał zapłacić za daną nieruchomość oczekiwaną cenę. W każdym typie nieruchomości niezależnie od tego, czy będzie to dom, mieszkanie, czy działki rolne i budowlane, każdy klient będzie podchodził do zakupu sceptycznie i z dużą dozą rozwagi, gdyż są to bardzo duże inwestycje. Dlatego też trzeba oczekiwać, że wystawiając nieruchomość na sprzedaż, nieuniknione będzie odebranie bardzo wielu telefonów i maili oraz cierpliwe odpowiadanie na wiele pytań. Może to trwać wiele miesięcy, a nawet lat, zanim sprzedaż nieruchomości dojdzie do skutku. Z tą specyfiką rynku trudno walczyć, ale warto mieć świadomość, jaką nieruchomość sprzedać najłatwiej i gdzie szukać nabywców.

Sprzedaż nieruchomości – co najłatwiej sprzedać?

Najłatwiejszym do sprzedaży rodzajem nieruchomości są mieszkania. Popyt aktualnie jest bardzo duży i nic nie wskazuje na to, by koniunktura się załamała. Jest to spowodowane relatywnie niską podażą mieszkań w stosunku do popytu. Ponadto rynek ten jest mało zróżnicowany i większość klientów, którzy szukają mieszkania, szukają podobnych parametrów. Najłatwiej jest sprzedawać kawalerki i małe mieszkania do pięćdziesięciu metrów kwadratowych. Klientów na takie mieszkania najłatwiej szukać na portalach z ogłoszeniami, gdyż nie powinno zabraknąć zainteresowanych, jeśli wystawi się tam ogłoszenie. Jeśli mieszkanie znajduje się w dużym mieście, popyt jest na tyle duży, że nie trzeba robić innych kroków poza wystawieniem ogłoszeń na najpopularniejszych portalach. Sprawa się nieco komplikuje, gdy posiada się większe, za czym idzie dużo droższe mieszkanie. Popyt na takie mieszkania jest nieco mniejszy, dlatego też poza dodawaniem ogłoszeń na portalach ogłoszeniowych, warto też poszukać pośredników nieruchomości i biur, które pomogą sprzedać mieszkanie. Sprzedaż nieruchomości jest branżą, w której działa wielu indywidualnych pośredników nieruchomości. Takie rozwiązanie zawsze będzie bardziej opłacalne niż wynajem agencji więc warto to rozważyć, zwłaszcza gdy nieruchomość nie sprzedaje się od dłuższego czasu.

Zobacz także nieruchomości Włochy Sardynia https://sardynianieruchomosci.pl

Kolejnym rodzajem lokalu, który przy sprzedaży nieruchomości nie sprawia większego problemu, są lokale użytkowe. Przeważnie wystarczy wystawić ogłoszenia na popularne portale, ale warto też zainteresować się portalami dedykowanymi dla nieruchomości komercyjnych, gdzie łatwiej znaleźć klienta korporacyjnego albo szukającego lokalu pod działalność biznesową. Popyt na tym rynku jest jednak dość duży, gdyż nawet jeśli nie uda się znaleźć klienta docelowego, to można poszukać wśród inwestorów, którzy są zainteresowani kupnem nieruchomości w celach inwestycyjnych pod wynajem. Bardzo popularne jest kupowanie lokalu razem z najemcą, z którym ma się podpisaną umowę na wiele lat do przodu. Jest to dla inwestora bardzo wygodne rozwiązanie, więc warto najpierw znaleźć najemcę, a potem szukać tego typu kupców. 

Sprzedaż gruntów rolnych i działek budowlanych

Najtrudniejszym w sprzedaży rodzajem jest rynek gruntów rolnych i działek budowlanych. Sprzedaż nieruchomości na tym rynku może trwać nawet długimi latami, a często też jest dość problematyczne ze względu na zawiłe prawo. W przypadku gruntów rolnych najczęściej nie ma innego wyjścia jak wysyłać prywatne oferty do lokalnych właścicieli ziemi, którzy zajmują się jej uprawą. Niestety portale ogłoszeniowe w tym przypadku bardzo często nie wystarczą, gdyż obroty na tym rynku są relatywnie niskie i ilość transakcji, do których dochodzi, nie jest zbyt imponująca. Inaczej ma się sprawa w przypadku działek budowlanych. Jest to ciekawy, ale bardzo skomplikowany rynek. Wymaga on bezpośredniego podejścia do klienta i szukania go spośród ludzi zainteresowanych postawieniem domu. Portale ogłoszeniowe to w tym przypadku zbyt mało i często trzeba się uciec do reklam na portalach społecznościowych, a nawet postawienia własnej strony WWW, która zaprezentuje walory działki. Dzieje się tak z tego względu, że ilość działek budowlanych, a także gruntów rolnych, które można przekwalifikować w planie zagospodarowania przestrzennego, jest na tyle duża, że sprzedaż nieruchomości tego typu jest bardzo trudna. Decyduje o tym bardzo duża podaż i relatywnie mały popyt. W przypadku posiadania większej ilości gruntu warto powysyłać oferty do lokalnych deweloperów.