Wnętrze

Proste i tanie sposoby na ozdobienie mieszkania

Samodzielne ozdabianie mieszkania często może przynieść niespodziewane efekty. Gdy skutecznie uda się nam upiększyć pomieszczenie, szybko odczuwamy satysfakcję i poczucie dobrze wykonanej pracy. Z tego powodu dekorowanie wnętrz dla wielu osób ma nie tylko funkcję użytkową, ale jest również prawdziwym, angażującym i dającym mnóstwo radości hobby. Dzisiejszy wpis kierujemy do osób, uwielbiających kreować nowy nastrój w mieszkaniu oraz do takich, które czują się jeszcze niepewnie i dopiero zaczynają swoją przygodę na tym polu. Poniżej prezentujemy sprawdzone i bardzo proste sposoby na ozdobienie mieszkania niewielkim kosztem oraz stosunkowo małym nakładem pracy.

Połączenie baldachimu z zagłówkiem

Przepiękne łoże to marzenie wielu osób. Jednym ze sprawdzonych sposobów na ozdobienie tego najważniejszego elementu sypialni jest spektakularny baldachim. Taka konstrukcja może jednak kosztować sporo. Możemy więc albo nie dysponować wystarczającym budżetem, albo nie mieć możliwości dokonywania takich zaawansowanych zmian w obrębie mebli, bo wynajmujemy mieszkanie. Tańszym i zdecydowanie bardziej mobilnym rozwiązaniem jest zagłówek. Ten element może być jednak dość ciężki i nieporęczny, jeśli regularnie się przeprowadzamy. Na szczęście istnieje propozycja tania, praktyczna i prosta w wykonaniu.

Wystarczy, że u wezgłowia łóżka zawiesimy firankę, rozciągającą się od samego sufitu i kończącą się poniżej łóżka. Aby to zrobić, można skorzystać, chociażby z przyklejonych haczyków, które nie pozostawiają śladu na ścianie. Teraz wystarczy między haczykami rozciągnąć tasiemkę, żyłkę lub inny sznureczek, którego wygląd nam pasuje. Następnie zaczepiamy na nim wybraną przez siebie firankę. Najważniejszym elementem są jednak druciki z diodami led. Kaskadowo umieszczamy je za firanką w taki sposób, aby przypominały cienkie, opadające świetlne niteczki. Efekt jest spektakularny, zwłaszcza przy przygaszonym świetle.

Wykorzystaj sztuczne kwiaty na różne sposoby

Sztuczne kwiaty  to bardzo wdzięczny materiał, bo z jego pomocą można wyczarować bardzo wiele ozdób, również tych funkcjonalnych. Naszą pierwszą propozycją są kwieciste obrazy. Wystarczy odrobina kleju, stara ramka na zdjęcia oraz kilka ulubionych sztucznych kwiatów, aby stworzyć nietuzinkowy dodatek na ścianę. Można skusić się na kompozycję, przypominającą bukiet, jak i chaotyczny miszmasz. Z pewnością taki oryginalny obraz przyciągnie wzrok gości, bo takich ozdób raczej nie spotyka się na sklepowych półkach.

Kolejne dwa warianty mają nieco bardziej użytkowy charakter. W pierwszym wariancie należy wyposażyć się w sztuczne kwiaty wiszące typu pnącza. Zamiast jednak powiesić je wertykalnie, powieśmy je horyzontalnie. W ten sposób stwórzmy kilka takich zielonych linii. Na czym polega użytkowość takiej ozdoby? Dzięki niewielkim spinaczykom, ozdobnym agrafkom lub po prostu szpilkom do takich kwiatów możemy przypiąć ulubione zdjęcia, lub grafiki. W ten sposób nie tylko ożywimy przestrzeń, ale też wyeksponuje fotografie i obrazki, na które lubimy patrzeć.

Trzeci wariant wykorzystania sztucznych kwiatów również pozwala na przypinanie różnorodnych notatek i zdjęć. Tym razem do czynienia będziemy mieć jednak z czymś na kształt korkowej tablicy z zieleni. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka sztuk sztucznych kwiatów w postaci paneli. Pokrycie w ten sposób całej ściany może być kosztowne; nam zależy jednak tylko na stworzeniu niewielkiej planszy, która spełniać będzie funkcję tradycyjnej tablicy korkowej.

Taśmy dekoracyjne

Washi tape to japońskie taśmy, do których produkcji używa się papieru ryżowego. Na rynku znajdziemy taśmy w różnorodne, finezyjne wzory oraz jednokolorowe. Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że można je stosować na różnorodnych powierzchniach bez ich niszczenia. Nie trzeba mieć szczególnego talentu plastycznego, aby z pomocą washi tape wyczarować spektakularne ozdoby na ścianie. Najprostszym sposobem są geometryczne wzory. Mogą to być np. trzy duże trójkąty, które w różnym stopniu na siebie nachodzą. Taśma washi jest stosunkowo tania, więc pozwala na stworzenie nawet bardzo dużych ozdób, które w ogromnym stopniu odmienią pokój. Jeśli chcemy nieco bardziej wykorzystać swoją inwencję twórczą, najpierw narysujmy projekt wzoru na kartce papieru – może to być zwierzę składające się z geometrycznych figur, postać lub np. finezyjny kwiat. Następnie, kawałek po kawałeczku nanosimy taśmę na ścianie, zgodnie z założonym wzorem.

Z washi tape można zrobić również ramki do zdjęć. Wystarczy wokół przyklejonej bezpośrednio do ściany ilustracji stworzyć z pomocą taśmy wybrane przez siebie obramowanie, o dowolnym kształcie i wielkości. Dzięki temu, że taśma świetnie przylega do niemal każdej powierzchni i nie niszczy jej, można wykorzystać ją również do ozdabiania sprzętów – monitora, laptopa, pralki. To świetne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, bo takie tymczasowe ozdoby można robić razem z pociechami. Z pomocą washi tape wykreować można również finezyjne wzory bezpośrednio na podłodze, które potem posłużą maluchowi do zabawy – np. stworzyć tor wyścigowy.