Rozwiewamy wszystkie wątpliwości na temat botoxu
Uroda

Rozwiewamy wszystkie wątpliwości na temat botoxu

Rozwiewamy wszystkie wątpliwości na temat botoxu: trudno znaleźć osobę, która nie słyszała o likwidacji zmarszczek botoxem. Mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, na czym konkretnie polega działanie tego preparatu, z czym się wiąże, oraz na co należy zwrócić uwagę przed i po zabiegu. W dzisiejszym tekście rozwiejemy wszystkie wątpliwości.

Czym jest botox?

Botox określa się mianem jadu kiełbasianego i toksyny botulinowej. Można wyróżnić kilka rodzajów toksyny – od A do G. W produkcie znanym pod nazwą botox wykorzystuje się toksynę botulinową A. Likwidacja zmarszczek botoxem to popularny sposób na poprawienie wyglądu skóry. Od lat z powodzeniem wykorzystywany jest w medycynie estetycznej m-estetica.pl/, a jego popularność nie słabnie. Dzięki temu, że metoda nie jest inwazyjna i przynosi natychmiastowe efekty, botox nie stanowi tematu tabu.

Czy tylko likwidacja zmarszczek botoxem? Kiedy jeszcze stosuje się ten preparat?

Na początku toksynę wykorzystywano w innym celu niż poprawienie wyglądu twarzy – w neurologii i okulistyce. Od początku lat 70. XX wieku zaczęły pojawiać się więc przypadki leczenia zeza, zaburzeń czynności, spastycznego nawykowego skurczu powiek i kręczu karku. Botox stosuje się również do leczenia nadpotliwości oraz do leczenia bólów głowy powstałych na skutek napięcia mięśni czaszki. Botox może być wybawieniem również dla osób cierpiących na migrenę. Specjalista wstrzykuje toksynę w mięśnie twarzy. W efekcie zakończenia nerwowe zostają zablokowane i mięśnie, których skurcze prowadzą do migren, nie mogą się kurczyć. Skuteczność zabiegu szacowana jest na ponad 80 procent. Niestety, podobnie jak przy zastosowaniu botoxu do likwidacji zmarszczek. Najpopularniejszym zastosowaniem botoxu jest jednak wypełnianie zmarszczek na twarzy, szyi i dekolcie. Preparat stosuje się również do uniesienia opadających kącików ust.

Co warto wiedzieć o wypełnianiu zmarszczek botoxem?

Rozwiewamy wszystkie wątpliwości na temat botoxu
Rozwiewamy wszystkie wątpliwości na temat botoxu

Ze stosowaniem botoxu wiąże się szereg plusów i minusów. Do pierwszej grupy należy zaliczyć fakt, że kuracja botoxem jest tańsza niż operacja plastyczna. Niebagatelną rolę odgrywają również zadowalające efekty – preparat jest w stanie zmniejszyć widoczność nawet bardzo głębokich zmarszczek. Szczególnie  polecany jest do niwelowania zmarszczek pionowych i poziomych na czole, obok oczu (kurze łapki) oraz między brwiami (lwie zmarszczki). Cena dla wielu osób może być jednak również wadą likwidacją zmarszczek botoxem. Chociaż taki zabieg jest tańszy niż operacja, to nadal cała kuracja wiąże się z regularnie ponoszonymi wydatkami (trzeba go powtarzać co kilka miesięcy).

Warto zdawać sobie sprawę również z tego, że botox w niepowołanych rękach może sprawić, że na twarzy pojawi się efekt maski. Likwidacja zmarszczek botoxem jest zabroniona w przypadku ciąży, okresu laktacji, nadwrażliwości na składniki preparatu, przy zaburzeniach przewodnictwa nerwowo-mięśniowego oraz jeśli borykamy się z miejscowymi infekcjami skórnymi. Zabiegu nie powinno się przeprowadzać, gdy pacjent cierpi na chorobę nowotworową, schorzenia neurologiczne, zażywa preparaty zmniejszające krzepliwość krwi lub przyjmuje określone leki: D-penicylaminę, sukcynylocholinę, tubokurarynę, aminochinolonę, aminoglikozydy, linkomycynę, cyklosporynę. Nawet jeśli przyjmujemy inne leki, niż te wymienione, zawsze należy powiadomić o tym lekarza.

Botox – likwidacja zmarszczek. Co warto wiedzieć o zabiegu?

Podczas wizyty lekarz przeprowadzi z nami dokładny wywiad. Pyta m.in. o to, jakie leki przyjmujemy i czy cierpimy na przewlekłe choroby. Precyzyjnie oceni też stan skóry, która będzie poddana zabiegowi. Przed zabiegiem nie musimy wykonywać żadnych badań diagnostycznych. Sam zabieg trwa tylko kilkanaście minut. Najpierw skóra zostaje schłodzona, a następnie lekarz dokonuje wstrzyknięć w problematyczne rejony. Na koniec skóra jeszcze raz zostaje schłodzona. Aby zmniejszyć widoczność siniaków, często miejsce poddane zabiegowi smaruje się witaminą K. Cały proces nie powoduje bólu, ale możliwy jest lekki dyskomfort – wstrzyknięcia można porównać do ugryzienia przez komara. Likwidacja zmarszczek botoxem nie wiąże się z problematyczną i bolesną rekonwalescencją, ale musimy pamiętać o kilku zasadach i trzymać się ich po zabiegu.

Po pierwsze do 5-6 godzin od wizyty należy zrezygnować z dotykania twarzy i schylania się (nie należy się też kłaść). Należy też postarać się ograniczyć mimikę. Przez co najmniej 24h zabrania się spożywania alkoholu lub podejmowania aktywności fizycznej. Warto też na kilka dni (4-5) zrezygnować z robienia peelingów i innych zabiegów kosmetycznych, które wymagałyby masowania twarzy. W przypadku likwidacji zmarszczek botoxem, tak jak przy innych zabiegach medycyny estetycznej, należy zrezygnować na okres przynajmniej 48h z sauny, solarium i nie przebywać na słońcu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zabieg likwidacji zmarszczek botoxem może wykonywać tylko wykwalifikowany lekarz. Po dwóch tygodniach od zabiegu specjalista powinien skontrolować stan skóry. Podczas takiego spotkania sprawdzi, czy substancja odpowiednio się rozprowadziła i, jeśli będzie to konieczne, może podjąć decyzję o wstrzyknięciu toksyny.